Прощавай літо, або Як депутати побачили в рішенні КС змову Зеленського та Ахметова

У четвер Конституційний суд поставив крапку у головній дилемі літа – бути виборам в Раду дочасними чи вони таки відбудуться восени.

Попри брак юридичних аргументів як в сторони президента, так і в депутатів, КС 20 червня вирішив стати на бік гаранта Конституції.

За це рішення проголосували 11 суддів, проти – 5. В голосуванні брали участь лише 16 суддів, оскільки Сергій Головатий цього дня  працював у Венеціанській комісії, де є віце-президентом однієї з підкомісій. За інформацією від джерел в КС, рішення Зеленського не вважають законним Віктор Колісник та Василь Лемак (обидва призначені за квотою екс-президента Порошенка), Микола Мельник (квота ВР), а також суддя-доповідач Віктор Кривенко (призначений за квотою з’їзду суддів). Всі вони мали запитання до представника президента і під час відкритої частини засідання тиждень тому.

Про рішення стало відомо журналістам десь близько 16. І на нього одразу бурхливо відреагувала прессекретарка президента Юлія Мендель.

Утім прес-служба КС натомість видала прес-реліз, що розгляд питання триває. Мендель своє повідомлення видалила.

І лише через дві години в КС таки повідомили, що рішення ухвалене.

Іменем народу
У своєму рішенні КС зауважив, що Верховна Рада України (VII скликання) 21 лютого 2014 року внесла зміни до Конституції, де змінила редакцію статті 83, і доповнила її положеннями щодо коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України та редакцію статті 90, наділивши Президента України правом достроково припиняти повноваження Верховної Ради України у випадку невиконання вимог статті 83 Конституції України щодо формування коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України.

Разом з тим, зазначається у Рішенні КСУ, Верховна Рада України (VIII скликання), обрана на позачергових виборах 26 жовтня 2014 року, протягом строку своїх повноважень не відновила у Регламенті Верховної Ради правове регулювання питання припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, з яким пов’язується початок перебігу місячного терміну формування нової коаліції депутатських фракцій і конституційне право Президента України достроково припинити повноваження Верховної Ради.

Читайте также:  Тайны бизнеса президента Украины. Опубликовано расследования об офшорах Владимира Зеленского

Судді визнали, що це призвело до конституційного конфлікту між президентом і Радою, який не має правового вирішення.

А далі судді нагадали, що джерелом влади є народ і що “розв’язання конституційного конфлікту народом шляхом проведення позачергових виборів до Верховної Ради України відповідає вимогам частини другої статті 5 Конституції України”.

Як пожартував депутат-фронтовик Леонід Ємець, тепер за будь-якої незрозумілої ситуації можна проводити вибори.

Втім, слід зауважити, що депутати були готові до такого рішення.

Пошуки 10-го судді

Якщо ще 3 тижні тому деякі депутати дуже сподівались, що КС вкаже на порушення з боку президента і відсутність належної аргументації, і визнає його указ неконституційним, то цього четверга вони в кращому випадку розраховували, що суд спустить рішення на гальмах.

– Найгірше, що могло б бути, якби Конституційний Суд виніс рішення лише по першій частині, визнавши розпуск незаконним, а дату виборів не скасовував. Тоді б у нас взагалі могло бути дві Ради – нова б прийшла працювати у вересні, а ми б їм розповідали, що вони нелегітимні. Але навряд чи КС став би співавтором такого сценарію, – зізнався один з депутатів БПП не під запис.

Ще один його колега з фракції екс-президента висловив думку, що КС взагалі може зволікати з рішенням, поки не відбудуться дострокові вибори і лише потім винести рішення.

Причиною такого розкладу, на думку депутатів, мало б стати те, що вже тиждень в КС не набиралось потрібної кількості голосів, щоб проголосувати той чи інший варіант.

Щоб ухвалити рішення, проголосувати мало 10 суддів, а в останній тиждень у них був розклад 8 на 7, – розповідали депутати.

– Насправді, досі Петро Порошенко був зацікавлений у виборах 21 липня, поки інші не обкусали його рейтинг. Але після вчорашньої соціології цікаво, як поведуть себе призначені ним судді. Досі тільки троє з них мали питання щодо законності указу президента. Може, тепер їх буде більше, – зауважив один з депутатів-фронтовиків.

Читайте также:  Тайны бизнеса президента Украины. Опубликовано расследования об офшорах Владимира Зеленского

Серед інших чуток з КС була версія про розклад, де 8 суддів готові були підтримати законність рішення президента Зеленського, 5 були проти, а ще 4 не могли визначитися.

Під чотирма депутати мали на увазі суддів КС, які походять зі східних регіонів України, і яких гуртом визначили як “донецьких”. Начебто ці судді чекали чи то фінансових заохочень чи вирішення інших їхніх проблем, щоб ухвалити потрібне рішення.

– Тепер питання, кому таке рішення буде вигідне і хто його може оплатити. Скажімо, Ахметов бачить як його два політичні проекти – Опоблок і партія Ляшка – пролітають повз вибори. В принципі він може бути зацікавлений. Може бути зацікавлений і Коломойський, якщо Зеленський не дав йому те, що він хотів по мажоритарці, і якщо він розуміє, що президенту треба трохи збити рейтингу, щоб він раптом не збив самого Коломойського – так гадали між собою депутати у вівторок.

Але в четвер, в них з’явилась інша версія.

– А навіщо Ахметову псувати остаточно стосунки з Зеленським? Він же тоді стане точно головним опальним олігархом. Але ж Ахметов, він же завжди з владою. Йому легше поступитися по схемі Роттердам+, віддати частки в кількох обленерго, щоб збалансувати ціну на електрику – і в нього буде значно менше проблем, а Зеленський буде рятівником народу, – спрогнозував один з депутатів коаліції.

– Тобто зараз він може навіть без покупки суддів, які самі заради власного збереження ухвалять таке рішення, пообіцяти Зеленському їхню лояльність. І налагодити з ним стосунки. А депутатів під потрібні йому закони він зможе купити вже через кілька місяців їхньої роботи в Раді, коли вони зрозуміють, що їхня максимальна зарплата тут 60 тисяч гривень, а на такі гроші вони жити не звикли, – додав інший його колега.

За їхніми словами, так думати їх спонукає те, що ахметівська частина депутатів розгублено бігає по залу, а сам олігарх їм нічого конкретного не говорить.

Читайте также:  Тайны бизнеса президента Украины. Опубликовано расследования об офшорах Владимира Зеленского

Міркування депутатів лягли на благодатний ґрунт, бо саме в четвер стало відомо про подробиці зустрічі олігархів з президентом.

За словами Зеленського, саме завдяки домовленості з Ахметовим уже було придбано 200 машин швидкої допомоги, якими президент привітав медиків з їхнім професійним святом.

“Вони беруть на себе відповідальність за вирішення конкретних питань. Наприклад, пан Пінчук забезпечить зараз же квартирами 24 родини наших полонених моряків і далі буде опікуватися проблемами соціальної допомоги всіх військовослужбовців… Із паном Ахметовим ми домовилися, що він буде вкладати гроші в медицину та інвестувати в дороги й інфраструктуру Донбасу”, – заявив президент.

Один з захисників позиції Ради в КС депутат Олег Купрієнко назвав рішення КС “договорняком”.

“Спочатку представник Президента в перерві відкритого засідання вийшов і сказав, що рішення буде 25 червня. Судді зробили йому зауваження, вони сказали, щоб він так не казав, бо тоді очевидно, що є “договорняк”. Є інформація, що голова суду ходила на Банкову для чогось, мабуть, нові плаття там приміряла. Судді злякалися влади і зробили під владу. То чим цей суд відрізняється зараз від того, яким був за Януковича? Нічого не помінялося, крім прізвища президента, а принципи – ті самі”, – зазначив Купрієнко в ефірі ZIK.

Решта депутатів були стриманіші в оцінках – вони просто багатозначно посміхалися. Мовляв, а хто вірив, що КС піде проти президента?

У четвер у Раді було від сили 50 депутатів. Більшість вже воює за результат на наступних виборах на округах. Ті ж, що лишилися, готуються зі зловтіхою подивитися на те, що зможуть зробити їхні наступники.

Колись в нас були Ради директорів заводів, тепер буде Рада помічників депутатів, – пожартував один з народних обранців.

Тетяна Ніколаєнко, Цензор.НЕТ

Не набридаємо! Тільки найважливіше! Жми! Підписуйся! Поділись! Читай тільки краще!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *