На ремонт станції “Академік Вернадський” виділили 15 млн грн: чим займаються українці в Антарктиді

Міністерство освіти та науки виділило 15 млн гривень на капітальний ремонт української антарктичної станції “Академік Вернадський”.
Про це йдеться в повідомленні Міносвіти, передають Українські Новини.

“Цього року МОН уперше за тривалий період часу виділило близько 15 млн гривень для проведення капітального ремонту на єдиній українській антарктичній станції “Академік Вернадський”, – сказано в повідомленні.

Ці кошти підуть на те, щоб створити комфортні умови для життя на станції, а також поліпшити можливості для проведення досліджень.

У середу за участю міністра освіти та науки Лілії Гриневич відбулися проводи 23-ї української антарктичної експедиції.

“У нас є багато різних викликів, зокрема пов’язані з фінансуванням наших наукових досліджень в Антарктиді. Зараз вся українська антарктична програма коштує 72 млн гривень. Уперше за багато років сюди закладено кошти для проведення капітального ремонту на станції. Крім того, завдяки проведенню відкритих тендерних процедур Національного антарктичного наукового центру цього року вдалося заощадити близько 10 млн гривень, які ми хочемо інвестувати в розвиток і поліпшення досліджень”, – зазначила Гриневич.

22 березня в Антарктиду відправляться 2 українські експедиції.

Перша експедиція перебуватиме на станції цілий рік, до її складу ввійшло 12 чоловіків – 7 наукових і 5 технічних працівників.

“Це остання зимівля, що складається виключно з чоловіків. Ми повертаємо практику гендерної рівності, щоб нарівні із чоловіками на станції проводили дослідження й жінки, давали блискучі наукові результати. Думаю, що склад наступної літньої експедиції вже буде іншим”, – сказав в.о. начальника Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Учасники літньої експедиції будуть здійснювати метеорологічні, біологічні й геофізичні дослідження.

Цього року біологічні дослідження розширять 5 новими видами.

Друга експедиція – сезонна, до якої ввійшли 12 учених.

Вони будуть працювати протягом майже трьох тижнів.

Учені, зокрема, відбиратимуть зразки для досліджень, заявки на які подали 20 науково-дослідних установ України.

Головними завданнями українських дослідників під час експедиції на антарктичну станцію “Академік Вернадський” є дослідження клімату, атмосферних змін та довкілля. Про це під час прес-конференції в Києві розповів виконуючий обов’язки директора Національного наукового Антарктичного центру Євген Дикий, пише “Главком”.

“По-перше, це метереологічні дослідження, спостереження озонового шару і спостереження верхніх шарів атмосфери. До них додалися вже майже 20-річні моніторингові спостереження колонії пінгвінів та місцевої популяції тюленів. Це також важливо, тому що вони харчуються виключно одним продуктом — крилем, тією самою креветкою, яку людина ловить в Південному океані”, — сказав він.

В.о. директора НАНЦК наголосив, що в океані оцінити запас креветки є надзвичайно важким завданням. Крім того, за словами Дикого, крім української, ще багато станцій щороку моніторять кількість пінгвінів, інших тварин.

“Порівнюючи ці дані з усього континенту, можна приблизно оцінювати, як за цей час змінюється запас криля. Ці дані зокрема використовуються комісією з живих ресурсів Антарктики для встановлення квот вилову”, — пояснив він.

Крім цього, перед українськими полярниками стоїть низка інших завдань, таких як дослідження стану та динаміки озонової діри, стану льодовиків, складу антарктичних ґрунтів, космічної погоди тощо.

“Цього року у нас бенефіс геологів та геофізиків. З 12 п’ятеро — геонауковці. Буде досліджуватись динаміка льодовиків, зокрема робитись лазерне сканування льодовиків”, — повідомив Дикий.

Джерело

Читайте также:  Перші таблетки від COVID-19 схвалили в ЄС

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *