МОЗ і Міністерство регіонального розвитку затвердили порядок забезпечення сіл мережею медзакладів. Документ встановлює, якими повинні бути амбулаторії, скільки лікар повинен приймати пацієнтів в день і як часто селяни можуть звертатися до лікаря.

Цей порядок – законодавча підстава для будівництва мережі первинної медичної допомоги в сільській місцевості, щоб кожен українець, незалежно від місця проживання міг отримати якісну медичну допомогу, повідомляють в прес-службі МОЗ.

В середньому чотири рази на рік може людина звернутися до лікаря мережі первинної медичної допомоги. А в одну зміну амбулаторія повинна прийняти 24 пацієнта. Такі критерії ефективності медустанов одного району. При цьому допомогу може надавати не обов’язково лікар – з 30% зверненнями може впоратися медсестра або фельдшер, йдеться в документі.

МОЗ і Мінрегіон також вводять поняття “територія доступності”. Тобто з’являється норма, скільки людей і яка територія може обслуговуватися в одній амбулаторії.

Територіальна доступність ділиться на:

Центральну – територія найбільшого населеного пункту та прилеглих сіл, відстань до яких не більше 7 км. Вони повинні бути пов’язані хорошими дорогами.

Першого порядку – територія навколо населених пунктів, в яких живе не менше 750 осіб, і через які проходять одна або кілька доріг державного значення. На цій площі має жити мінімум 3000 людей.

Другого порядку – місцевість, на якій живе не менше 1500 осіб.

Медзаклади “первинки” в селах уряд поділив теж на чотири типи.

У селах може бути Центр первинної медичної допомоги – це медустанова, де п’ять днів на тиждень працює мінімум сім лікарів “первинки”. Центр може розміщуватися в межах центральної територіальної доступності. У ньому прийматимуть сімейні лікарі, терапевти, педіатри, медсестри. Тут можна буде зробити аналізи і пройти обстеження.

В Амбулаторії групової практики може працювати мінімум два лікаря з понеділка по п’ятницю. Вона може знаходиться в центральній або периферійній доступності першого порядку. Тут працюватимуть ті ж лікарі, що і в Центрі ПМП і проводити ті ж саму діагностику. Але буде розрахована не на 15 тис. осіб, а на три.

В амбулаторії моно-практики щодня є тільки один лікар. Медустанова такого типу може працювати в межах периферійної доступності другого порядку. Тут будуть ті ж послуги для 1500 пацієнтів, але, якщо лікар піде у відпустку або захворіє його ніхто не замінить.

Ще один тип “первинки” – пункт здоров’я. Він може працювати менше, ніж п’ять днів в тиждень в периферійній доступності першого або другого порядку. Такі пункти будуть в невеликих селах з населенням менше 750 осіб. У пункті здоров’я будуть послуги медсестри і фельдшери. Також в дні прийому лікаря можна буде здати діагностику захворювань. Лікар повинен приїжджати не менше двох разів на тиждень.

В минулому році парламент прийняв президентський законопроект про підтримку медицини в селі. У цьому році на охорону здоров’я в селах влада витратила 1 млрд грн, ще 4 млрд держбюджет виділив торік. Ці гроші підуть на обладнання кабінетів лікарів, будівництво нових медпунктів, закупівлю транспорту для лікарів і будівництво доріг від віддалених сіл до лікарень.

З 2 квітня в Україні стартувала медреформа. Тепер всім українцям потрібно подапісать з лікарем первинного рівня – терапевтом, сімейним лікарем або педіатром – декларацію про медобслуговування. Як це зробити читайте в матеріалі Старт медреформи: що потрібно робити українцям з 2 квітня.

Джерело

от Igryk

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.